Belgrad - Serbia Zachodnia - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Serbia.pl  >  Mapa i przewodnik: Belgrad, Serbia

Na wakacje: Belgrad, Serbia


Przewodnik turystyczny: Serbia > Serbia Zachodnia > Region Belgradu > Belgrad
Zdjęcia Serbia
Stolica Serbii i jej ośrodek rządowy, administracyjny, gospodarczy, uniwersytecki i kulturowy. Oficjalnie miasto liczy 160-190 tys. mieszkańców, ale szacuje się, że jest ich ponad 2 miliony. Największa metropolia serbska i popularny cel wycieczek weekendowych wśród zagranicznych turystów. Stare miasto Belgradu koncentruje się wokół twierdzy na zlewisku Sawy i Dunaju – Kalemegdan, starej dzielnicy Dorćol (liczne muzea i stara zabudowa) oraz głównego deptaka w mieście – ul. Kneza Mihaila. Na terenie Belgradu jest wiele miejsc rekreacji, z których korzystają mieszkańcy stolicy – m.in. Ada Ciganlija (tereny sportowe, kąpielisko). Belgrad słynie ze swojego życia nocnego, znakomitych imprez oraz dużej ilości różnorodnych klubów. Atrakcją dla turystów są zwłaszcza kluby na barkach na rzece, tzw. splavy. Historyczne miasto o europejskim charakterze jest z roku na rok coraz popularniejszym celem podróży zagranicznych turystów.

Klimat i pogoda w Serbii

pogoda: Belgrad

27°C
Słonecznie
opady:brak
zachmurzenie:brak
ciśnienie:1014 hPa
wiatr:290° 19 km/h
 • Wycieczki: Belgrad, Serbia


 • Przewodnik turystyczny: Serbia > Serbia Zachodnia > Region Belgradu > Belgrad
 • Geografia i przyroda


 • Belgrad leży w Regionie Zachodnim Serbii, niedaleko granicy krainy nazywanej Szumadią i regionu Wojwodiny. Nazwa krainy pochodzi od gęstych lasów pokrywających górzyste rejony tzw. Serbii Właściwej. Miasto jest 3-milionową metropolią (oficjalne dane podają liczbę mieszkańców wahającą się pomiędzy 1,7 a 2 do 2,5 mln), którą otaczają od północy niziny i niskie wzgórza, a od zachodu, wschodu i południa – niższe góry i gęste lasy. Belgrad leży na głównych szlakach komunikacyjnych Półwyspu Bałkańskiego, przy autostradzie przecinającej Serbię z północy na południe.
 • Atrakcje


  • Twierdza Kalemegdan – twierdza nad Dunajem, u ujściu rzeki Sawy do Dunaju, której dzieje sięgają czasów Imperium Rzymskiego; po zajęciu miasta przez Turków twierdza była zupełnie przebudowana; obecnie znajduje się tu kilka galerii, muzeów, terenów sportowych, a wokół dawnych murów powstał ogromny park.
  • Ulica Knez Mihaila – główny deptak w mieście prowadzący od Kalemegdanu do centrum; ulica pełna sklepów, galerii i kawiarni; centrum turystyczne Belgradu.
  • Dorćol – najstarsza część Belgradu o charakterystycznej niskiej zabudowie kamienic i wąskich ulicach; w tej dzielnicy jest wiele zabytków, m.in. stary meczet; liczne kawiarnie przyciągają turystów.
  • Hram św. Savy – największa prawosławna świątynia w Belgradzie, położona na wzgórzu, widoczna z niemal każdego punktu w mieście; hram św. Savy obłożony jest białym marmurem, dzięki czemu sprawia wrażenie jakby lśnił; budowa świątyni rozpoczęła się pod koniec XIX wieku i wciąż jest nie skończona (wnętrze jest wykończone tylko w niewielkim stopniu).
  • Serbski Parlament – zabytkowy budynek Parlamentu Serbii jest zjawiskowy; po przeciwnej stronie ulicy, przy której stoi, znajduje się dawny Pałac Królewski (obecnie Parlament Belgradu); plac przed Parlamentem znany jest z relacji z 2000 r., kiedy Serbowie obalali rządy Slobodana Miloševicia.
  • Kuća Cveća – mauzoleum Josipa Broza Tito, prezydenta komunistycznej Jugosławii; grób prezydenta oraz liczne pamiątki po nim i jego rządach znajdują się na wzgórzu, na terenie dawnej rezydencji zimowej Tity.
  • Muzeum Nikoli Tesli – jedno z najpopularniejszych i najciekawszych miejsc w Belgradzie przedstawia dorobek tego światowej sławy wynalazcy, który z pochodzenia był Serbem; muzeum jest interaktywne.
  • Avala – niska góra położona ok. 16 km na południe od Belgradu; rezerwat przyrody o powierzchni ok. 500 hektarów; na niższym ze szczytów Avali znajduje się wieża telewizyjna (obecna pochodzi z 2010 r., oryginalna została uszkodzona podczas bombardowania NATO w 1999 r.); na Avali znajduje się Pomnik Nieznanego Żołnierza (ku pamięci poległych podczas I wojny światowej.
 • W okolicy


  • Nowy Sad – drugie pod względem wielkości miasto Serbii, główny ośrodek kulturalny, uniwersytecki oraz gospodarczy północnego regionu – Wojwodiny (ok. 80 km od stolicy).
  • Nisz – trzecie pod względem wielkości miasto w Serbii, miasto historyczne o antycznych korzeniach i specyficznym lokalnym dialekcie.
 • Sporty


  • W Belgradzie znajdują się liczne tereny sportowo-rekreacyjne dostępne dla mieszkańców i turystów.
  • Crvena Zvezda i Partizan to dwa kluby piłkarskie związane z Belgradem. Ale pod ich nazwami i w ich kolorach grają także drużyny koszykówki, siatkówki i tenisa.
  • Miejscem rekreacji mieszkańców Belgradu jest tzw. Ada Ciganlija (sztuczne jezioro utworzone nad rzeką otoczone plażami, boiskami, trasami rowerowymi i spacerowymi, terenami zielonymi oraz – nieodłącznymi – kawiarniami i klubami. Do popularnych miejsc spacerowych i rekreacyjnych należy także twierdza Kalemegdan i park wokół niej (w którym znajduje się m.in. ZOO).
 • Gastronomia


 • Serbska kuchnia jest typowo mięsną, raczej ciężką kuchnią. Lokalne fast foody jednak rzadko kiedy serwują hamburgery czy hot dogi, bo ich oferta najczęściej oparta jest właśnie na tradycyjnej serbskiej kuchni. Do najpopularniejszych dań należą ćevapy, pljeskavica lub burek (rodzaj ciasta pieczonego z mięsem, serem lub szpinakiem). Popularne są także piekarnie, w których większość wypieków jest na słono. Serbowie, a zwłaszcza mieszkańcy Belgradu, często popijają swoje posiłki jogurtem naturalnym, który można kupić niemal wszędzie – w piekarniach, fast foodach, czasem kioskach, zwykłych sklepikach spożywczych. Najpopularniejszym napojem jest kawa (tradycyjna tzw. kawa po turecku). Herbatę pijają rzadko, traktując ją często jako lekarstwo.
 • Zakupy


 • Główny deptak w mieście, ulica Knez Mihailova, to znakomite miejsce dla amatorów zakupów. Po obu stronach ulicy znajdują się liczne sklepy, butiki, księgarnie i galerie zakupowe. Na całej długości porozstawiane są też drobne stoiska z rękodziełem oraz pamiątkami. W Belgradzie jest kilka galerii handlowych (głównie na przedmieściach), z których najpopularniejszą jest znajdujące się blisko centrum miasta tzw. „Ušće”.
 • Życie nocne


 • Belgrad słynie z intensywnego życia nocnego. W zasadzie codziennie w licznych klubach i barach zlokalizowanych głównie w centrum miasta organizowane są imprezy, zabawy i koncerty. Zwłaszcza w okresie od wiosny do jesieni można liczyć na dobrą zabawę i wiele atrakcji. Popularnym i ciekawym miejscem są tzw. splavovi, czyli barki na rzece, w których są kluby otwarte przez całą noc. Najmniej przyjemnym elementem życia nocnego w Belgradzie są ceny, które często do przystępnych nie należą. Miasto Belgrad co roku organizuje Sylwestra w centrum miasta, na którego przychodzą tysiące ludzi. Impreza sylwestrowa jest szczególnie popularna wśród Słoweńców i Chorwatów.
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – walutą Serbii jest dinar (RSD), 1€ = ok. 104 RSD. W Polsce trudno dostać serbską walutę w kantorach, więc najlepiej zaopatrzyć się w euro i wymienić pieniądze na miejscu – w kantorze, banku lub zwyczajnie w sklepie. Kurs jest wszędzie niemal identyczny.
  • Wizy – nie ma obowiązku wizowego dla Polaków. Obywatele Unii Europejskiej mogą wjeżdżać na terytorium Republiki Serbii wyłącznie na podstawie dowodu osobistego i przebywać maksymalnie 90 dni. Po tym czasie konieczne jest załatwienie wizy pobytowej na policji.
  • Ubiór – nie ma ograniczeń w kwestii ubioru lub obyczajów zachowania. Jedynie w obiektach sakralnych (kościoły, cerkwie, meczety) wymaga się stosownego ubioru.

Belgrad - prognoza pogody, Serbia

7200000
Aktualne warunki

Piątek
19 sierpnia
Słonecznie
27°C
Słonecznie
opady:brak
zachmurzenie:brak
wilgotność:37%
widoczność:10 km
ciśnienie:1014 hPa
wiatr:290° 19 km/h
wsch. słońca:05:44
zach. słońca:19:39
Sobota
20 sierpnia
Słonecznie
min: 13°C    max: 30°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:308°  21 km/h
wsch. słońca:05:46
zach. słońca:19:37
Niedziela
21 sierpnia
Częściowe zachmurzenie
min: 14°C    max: 30°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:282°  21 km/h
wsch. słońca:05:47
zach. słońca:19:35
Poniedziałek
22 sierpnia
Słonecznie
min: 14°C    max: 34°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:289°  15 km/h
wsch. słońca:05:48
zach. słońca:19:34
Wtorek
23 sierpnia
Słonecznie
min: 16°C    max: 36°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:197°  13 km/h
wsch. słońca:05:49
zach. słońca:19:32

Belgrad - klimat w Serbii

Serbia - kiedy na wakacje?
 • Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, kiedy średnie temperatury sięgają 26 °C. W czerwcu i wrześniu temperatura już spada, dzięki czemu jest to idealna pora na wycieczki objazdowe i zwiedzanie.
 • Serbia jest dobra na zwiedzanie i wypoczynek przez cały rok. Zimą można odwiedzić góry i lokalne ośrodki narciarskie, latem natomiast przemierzać szlaki piesze w parkach narodowych. Zwiedzanie miast i obiektów historycznych można zorganizować o każdej porze roku.
Serbia leży na granicy dwóch stref klimatycznych – podzwrotnikowej na południu i umiarkowanej ciepłej na północy. Inaczej można je określić jako klimat umiarkowany kontynentalny w centralnej Serbii i na południu oraz kontynentalny na Nizinie Panońskiej (północ). Ze względu na położenie i ukształtowanie powierzchni kraju, całość terytorium Serbii znajduje się nieustannie pod wpływem kontynentalnych mas powietrza. Typowe dla tych obszarów są suche i gorące, a nawet upalne lata, oraz chłodne i czasami mroźne zimy. Średnie temperatury latem wahają się pomiędzy 23 °C a 28 °C, zimą natomiast od -1 °C do +3 °C. W wysokich górach występują piętra klimatyczne, temperatura w skrajnych przypadkach może spadać do nawet -20 °C, a pokrywa śnieżna utrzymywać się nawet od listopada do maja. Średnia roczna suma opadów na obszarach nizinnych Serbii wynosi 600-700 mm, a w wyższych partiach gór – ok. 1 000 mm rocznie. Najwięcej deszczu występuje w okresie od wiosny do jesieni, zimą natomiast dominują opady śniegu. Na terenach niżej położonych deszcze latem są rzadkie, często zdarzają się susze trwające nawet do kilku tygodni.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
0,0,3,8,13,15,17,18,13,8,4,0,4,6,12,17,22,24,27,28,23,17,9,5,2.0,3.0,7.5,12.5,17.5,19.5,22.0,23.0,18.0,12.5,6.5,2.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
255689996632
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
41,38,43,57,73,84,64,54,47,51,62,52,79,70,60,64,63,63,63,61,72,75,78,80
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
161112171514111013101217

Serbia wycieczki: oferty wczasów Region Belgradu

Zdjęcia - Serbia

Serbia zdjęcie 1Serbia zdjęcie 2Serbia zdjęcie 3
Serbia zdjęcie 4Serbia zdjęcie 5Serbia zdjęcie 6
Serbia zdjęcie 7Serbia zdjęcie 8Serbia zdjęcie 9
Serbia zdjęcie 10
Serbia - więcej zdjęć

Hotele Belgrad

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Egzotyczne podróże w promocyjnych cenach
Egzotyczne podróże w promocyjnych cenach
"Egzotyczne kraje od zawsze kuszą turystów, którzy chcieliby lepiej poznać kulturę danego państwa, podziwiać niepowtarzalne krajobrazy oraz cieszyć się tropikalną roślinnością. Najbardziej popularnymi krajami pod tym względem są m.in. znane z niespotykanych tradycji Indie, słynąca z przepięknej przyrody Kenia, ale i nazywana ""Perłą Oceanu Indyjskiego"" Sri Lanka. Aby zorganizować egzotyczne wakacje w atrakcyjne cenie, warto skorzystać z korzystnych promocji, które znajdziemy na portalu TravelOne.pl. Serwis ten oferuje także wycieczki do Tajlandii i Chin."
 
Tanie wyjazdy na narty z karnetem w cenie w Austrii >>
Hotel Poseidonia Beach****, Limassol - udane wakacje na Cyprze >>
Wczasy Last Minute na Majorce - sprawdź nasze oferty >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne