Park Narodowy Fruška Gora znajduje się w północno-zachodniej Wojwodinie, w Serbii, w krainie nazywanej Srem. Fruška Gora rozciąga się na powierzchni 255 km2 i obejmuje wyżynny obszar na roztaczającej się wokół równinie. Najwyższy szczyt tego parku to Crveni Čot (539 m n.p.m.). Ochroną parku narodowego objęta została w 1960 roku. Najbliższe ośrodki miejskie to Šid, Sremska Mitrovica, Ruma i Inđija. Na terenie parku znajdują się różnorodne tereny rekreacyjne, sportowe oraz wypoczynkowe – lasy, jeziora, domki wypoczynkowe itp., dzięki czemu rozwija się tu turystyka (rekreacyjna i religijna). Największą atrakcję stanowią znajdujące się tu prawosławne monastery – 16 zabytkowych monasterów, do dziś czynnych (większość można zwiedzać). Co roku około 1 maja (od 1978 r.) organizowany jest na Fruškiej Gorze dwudniowy maraton, w którym bierze udział ok. 10 tysięcy osób.
Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, kiedy średnie temperatury sięgają 26 °C. W czerwcu i wrześniu temperatura już spada, dzięki czemu jest to idealna pora na wycieczki objazdowe i zwiedzanie.
Serbia jest dobra na zwiedzanie i wypoczynek przez cały rok. Zimą można odwiedzić góry i lokalne ośrodki narciarskie, latem natomiast przemierzać szlaki piesze w parkach narodowych. Zwiedzanie miast i obiektów historycznych można zorganizować o każdej porze roku.
Serbia leży na granicy dwóch stref klimatycznych – podzwrotnikowej na południu i umiarkowanej ciepłej na północy. Inaczej można je określić jako klimat umiarkowany kontynentalny w centralnej Serbii i na południu oraz kontynentalny na Nizinie Panońskiej (północ). Ze względu na położenie i ukształtowanie powierzchni kraju, całość terytorium Serbii znajduje się nieustannie pod wpływem kontynentalnych mas powietrza. Typowe dla tych obszarów są suche i gorące, a nawet upalne lata, oraz chłodne i czasami mroźne zimy. Średnie temperatury latem wahają się pomiędzy 23 °C a 28 °C, zimą natomiast od -1 °C do +3 °C. W wysokich górach występują piętra klimatyczne, temperatura w skrajnych przypadkach może spadać do nawet -20 °C, a pokrywa śnieżna utrzymywać się nawet od listopada do maja.
Średnia roczna suma opadów na obszarach nizinnych Serbii wynosi 600-700 mm, a w wyższych partiach gór – ok. 1 000 mm rocznie. Najwięcej deszczu występuje w okresie od wiosny do jesieni, zimą natomiast dominują opady śniegu. Na terenach niżej położonych deszcze latem są rzadkie, często zdarzają się susze trwające nawet do kilku tygodni.