Metohia to jedna z dwóch krain geograficznych w Kosowie. Położona jest w jego zachodniej części. Podobnie jak pozostałe ziemie kosowskie, Metohia jest raczej górzysta i zielona. W tej części Kosowa warto odwiedzić takie miejscowości jak Peć czy Prizren. Dużą popularnością cieszy się Dolina Rugova z licznymi terenami rekreacyjnymi i niezłą infrastrukturą. Dolina jest pod ochroną parku narodowego. Świetne warunki do uprawiania sportów panują także w parku narodowym gór Šar Planina. Warte zobaczenia zabytki Metohii to przede wszystkim Patriarchat w Peći, siedziba Serbskiej Cerkwi Prawosławnej, oraz monaster Visoki Dečani. Metohia graniczy z Czarnogórą, Albanią i Macedonią.
Kosowo – Waluty – obowiązującą w Kosowie walutą jest euro.
Kosowo – Wizy – nie ma obowiązku wizowego nałożonego na polskich obywateli. Obywatele UE mogą wjeżdżać wyłącznie na podstawie dowodu osobistego.
Kosowo – Ubiór – nie ma ograniczeń w kwestii ubioru.
Kosowo – Ubezpieczenia – na terytorium Kosowa nie obowiązuje zielona karta i na wjeździe do kraju należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie.
Kosowo – Zachowanie – należy pamiętać, że porządku w Kosowie pilnuje międzynarodowe wojsko oraz siły KFOR-u. Niemal wszędzie stoją rogatki, a zabytki są chronione przez uzbrojone wojsko. Za każdym razem należy się zgłaszać do punktów kontrolnych i legitymować. Nie oznacza to, że grozi nam, turystom, jakiekolwiek niebezpieczeństwo.
Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, kiedy średnie temperatury sięgają 26 °C. W czerwcu i wrześniu temperatura już spada, dzięki czemu jest to idealna pora na wycieczki objazdowe i zwiedzanie.
Serbia jest dobra na zwiedzanie i wypoczynek przez cały rok. Zimą można odwiedzić góry i lokalne ośrodki narciarskie, latem natomiast przemierzać szlaki piesze w parkach narodowych. Zwiedzanie miast i obiektów historycznych można zorganizować o każdej porze roku.
Serbia leży na granicy dwóch stref klimatycznych – podzwrotnikowej na południu i umiarkowanej ciepłej na północy. Inaczej można je określić jako klimat umiarkowany kontynentalny w centralnej Serbii i na południu oraz kontynentalny na Nizinie Panońskiej (północ). Ze względu na położenie i ukształtowanie powierzchni kraju, całość terytorium Serbii znajduje się nieustannie pod wpływem kontynentalnych mas powietrza. Typowe dla tych obszarów są suche i gorące, a nawet upalne lata, oraz chłodne i czasami mroźne zimy. Średnie temperatury latem wahają się pomiędzy 23 °C a 28 °C, zimą natomiast od -1 °C do +3 °C. W wysokich górach występują piętra klimatyczne, temperatura w skrajnych przypadkach może spadać do nawet -20 °C, a pokrywa śnieżna utrzymywać się nawet od listopada do maja.
Średnia roczna suma opadów na obszarach nizinnych Serbii wynosi 600-700 mm, a w wyższych partiach gór – ok. 1 000 mm rocznie. Najwięcej deszczu występuje w okresie od wiosny do jesieni, zimą natomiast dominują opady śniegu. Na terenach niżej położonych deszcze latem są rzadkie, często zdarzają się susze trwające nawet do kilku tygodni.