Kraina położona na wschodzie Serbii, przy granicy z Rumunią i Bułgarią. Region pokryty lasami, wyżynny lub z niskimi wzgórzami. Największymi atrakcjami są Gamzigrad Romuliana, czyli ruiny rzymskiego pałacu, oraz Park Narodowy Đerdap ze słynną i monumentalną tamą nazywaną Żelazne Wrota (najwęższe miejsce na Dunaju). Niedaleko od Wrót stoją ruiny twierdzy naddunajskiej Golubac (Gołąbiec). Można po niej spacerować i wspinać się na mury (uwaga, bo nie jest zabezpieczona!). Na twierdzy znajduje się jedno polonicum – źródełko Zawiszy Czarnego, który poległ w walce właśnie tu, pod Golubcem. Wschodni region to także kilka ciekawych monasterów prawosławnych oraz urocze miejscowości z bogatymi i wciąż żywymi tradycjami. Warto skosztować lokalnej kuchni.
Waluty – walutą Serbii jest dinar (RSD), 1€ = ok. 104 RSD. W Polsce trudno dostać serbską walutę w kantorach, więc najlepiej zaopatrzyć się w euro i wymienić pieniądze na miejscu – w kantorze, banku lub zwyczajnie w sklepie. Kurs jest wszędzie niemal identyczny.
Wizy – nie ma obowiązku wizowego dla Polaków. Obywatele Unii Europejskiej mogą wjeżdżać na terytorium Republiki Serbii wyłącznie na podstawie dowodu osobistego i przebywać maksymalnie 90 dni. Po tym czasie konieczne jest załatwienie wizy pobytowej na policji.
Ubiór – nie ma ograniczeń w kwestii ubioru lub obyczajów zachowania. Jedynie w obiektach sakralnych (kościoły, cerkwie, meczety) wymaga się stosownego ubioru.
Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, kiedy średnie temperatury sięgają 26 °C. W czerwcu i wrześniu temperatura już spada, dzięki czemu jest to idealna pora na wycieczki objazdowe i zwiedzanie.
Serbia jest dobra na zwiedzanie i wypoczynek przez cały rok. Zimą można odwiedzić góry i lokalne ośrodki narciarskie, latem natomiast przemierzać szlaki piesze w parkach narodowych. Zwiedzanie miast i obiektów historycznych można zorganizować o każdej porze roku.
Serbia leży na granicy dwóch stref klimatycznych – podzwrotnikowej na południu i umiarkowanej ciepłej na północy. Inaczej można je określić jako klimat umiarkowany kontynentalny w centralnej Serbii i na południu oraz kontynentalny na Nizinie Panońskiej (północ). Ze względu na położenie i ukształtowanie powierzchni kraju, całość terytorium Serbii znajduje się nieustannie pod wpływem kontynentalnych mas powietrza. Typowe dla tych obszarów są suche i gorące, a nawet upalne lata, oraz chłodne i czasami mroźne zimy. Średnie temperatury latem wahają się pomiędzy 23 °C a 28 °C, zimą natomiast od -1 °C do +3 °C. W wysokich górach występują piętra klimatyczne, temperatura w skrajnych przypadkach może spadać do nawet -20 °C, a pokrywa śnieżna utrzymywać się nawet od listopada do maja.
Średnia roczna suma opadów na obszarach nizinnych Serbii wynosi 600-700 mm, a w wyższych partiach gór – ok. 1 000 mm rocznie. Najwięcej deszczu występuje w okresie od wiosny do jesieni, zimą natomiast dominują opady śniegu. Na terenach niżej położonych deszcze latem są rzadkie, często zdarzają się susze trwające nawet do kilku tygodni.