Najbardziej na Południe położony region Serbii. Graniczy z Bułgarią, Macedonią i Kosowem. Są to tereny zielone, z dużą ilością lasów, niskich gór i wzgórz. Największym miastem i ośrodkiem administracyjnym, kulturowym, uniwersyteckim jest miasto Niš (Nisz). Około 100 km na południowy-wschód od Niszu znajduje się Đavolja Varoš, co można przetłumaczyć jako „diabelski przysiółek”. Jest to specyficzna formacja skalna, która była nominowana do internetowej listy cudów świata. Słynna na całą Serbię jest także lokalna kuchnia, zwłaszcza kotlety nazywane pljeskavica, czyli tradycyjnie przyrządzane hamburgery, z Leskovaca. Nazwa regionu pochodzi od nazwy rzeki Niszawy, która przepływa przez region oraz przez jego główne miasto – Nisz.
Waluty – walutą Serbii jest dinar (RSD), 1€ = ok. 104 RSD. W Polsce trudno dostać serbską walutę w kantorach, więc najlepiej zaopatrzyć się w euro i wymienić pieniądze na miejscu – w kantorze, banku lub zwyczajnie w sklepie. Kurs jest wszędzie niemal identyczny.
Wizy – nie ma obowiązku wizowego dla Polaków. Obywatele Unii Europejskiej mogą wjeżdżać na terytorium Republiki Serbii wyłącznie na podstawie dowodu osobistego i przebywać maksymalnie 90 dni. Po tym czasie konieczne jest załatwienie wizy pobytowej na policji.
Ubiór – nie ma ograniczeń w kwestii ubioru lub obyczajów zachowania. Jedynie w obiektach sakralnych (kościoły, cerkwie, meczety) wymaga się stosownego ubioru.
min:
6°C
max:
13°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
3.6 mm
wiatr:
10 km/h
wsch. słońca:
05:43
zach. słońca:
19:21
Środa 21 kwietnia
min:
5°C
max:
15°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
3.7 mm
wiatr:
7 km/h
wsch. słońca:
05:41
zach. słońca:
19:22
Czwartek 22 kwietnia
min:
7°C
max:
16°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
1.1 mm
wiatr:
13 km/h
wsch. słońca:
05:40
zach. słońca:
19:23
Niš
- klimat w Serbii
Serbia - kiedy na wakacje?
Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, kiedy średnie temperatury sięgają 26 °C. W czerwcu i wrześniu temperatura już spada, dzięki czemu jest to idealna pora na wycieczki objazdowe i zwiedzanie.
Serbia jest dobra na zwiedzanie i wypoczynek przez cały rok. Zimą można odwiedzić góry i lokalne ośrodki narciarskie, latem natomiast przemierzać szlaki piesze w parkach narodowych. Zwiedzanie miast i obiektów historycznych można zorganizować o każdej porze roku.
Serbia leży na granicy dwóch stref klimatycznych – podzwrotnikowej na południu i umiarkowanej ciepłej na północy. Inaczej można je określić jako klimat umiarkowany kontynentalny w centralnej Serbii i na południu oraz kontynentalny na Nizinie Panońskiej (północ). Ze względu na położenie i ukształtowanie powierzchni kraju, całość terytorium Serbii znajduje się nieustannie pod wpływem kontynentalnych mas powietrza. Typowe dla tych obszarów są suche i gorące, a nawet upalne lata, oraz chłodne i czasami mroźne zimy. Średnie temperatury latem wahają się pomiędzy 23 °C a 28 °C, zimą natomiast od -1 °C do +3 °C. W wysokich górach występują piętra klimatyczne, temperatura w skrajnych przypadkach może spadać do nawet -20 °C, a pokrywa śnieżna utrzymywać się nawet od listopada do maja.
Średnia roczna suma opadów na obszarach nizinnych Serbii wynosi 600-700 mm, a w wyższych partiach gór – ok. 1 000 mm rocznie. Najwięcej deszczu występuje w okresie od wiosny do jesieni, zimą natomiast dominują opady śniegu. Na terenach niżej położonych deszcze latem są rzadkie, często zdarzają się susze trwające nawet do kilku tygodni.