Serbia jest niezwykle ciekawym krajem o wielu walorach turystycznych – atrakcje turystyczne, zabytki historyczne oraz atrakcje przyrodnicze. Z roku na rok rośnie liczba ofert wycieczek objazdowych po tej części Europy. Serbia jest idealna zarówno na zorganizowane wycieczki objazdowe, jak też na samodzielne wyprawy. Różnorodne ukształtowanie terenu, bogata spuścizna historyczno-kulturowa, dzika przyroda oraz nowoczesne miasta. Bardzo popularnymi typami turystyki na Bałkanach są m.in. turystyka kulinarna, religijna lub „śladami” znanych i wielkich postaci. Amatorom wypraw i aktywnego spędzania czasu polecamy: PN Đerdap z twierdzą Golubac oraz zwężeniem Dunaju i tamą „Żelazne Wrota”, PN Kopaonik – zimowa stolica Serbii, lasy i wzgórza regionu Szumadija oraz zachodnią część kraju, PN Fruška Gora w regionie Wojwodiny z zabytkowymi monastyrami oraz terenami rekreacyjnymi. Miejscem wyjątkowym jest Đavolja Varoš, miejsce w górach, gdzie erozja utworzyła specyficzne formacje skalne. Miłośnicy zwiedzania miast i zabytków będą zachwyceni Belgradem, Nowym Sadem, Niszem oraz mniejszymi – Smederevo, Novi Pazar, Sremski Karlovci, Subotica i inne. W Serbii jest organizowanych także wiele festiwali. Największą popularnością cieszą się Guča oraz Exit. Republika Kosowa jest obecnie niepodległym krajem, który ma wiele do zaoferowania, a burzliwa historia przyciąga licznych turystów. Choć w Kosowie wciąż stacjonują jednostki KFOR-u, to jest tam stosunkowo bezpiecznie. Warto odwiedzić Peć, Kosovską Mitrovicę i oczywiście – kosmopolityczną – Prisztinę. Amatorzy wypraw w góry i lubiący otoczenie natury będą zachwyceni tutejszymi parkami narodowymi oraz górami (np. Šar Planina).
Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, kiedy średnie temperatury sięgają 26 °C. W czerwcu i wrześniu temperatura już spada, dzięki czemu jest to idealna pora na wycieczki objazdowe i zwiedzanie.
Serbia jest dobra na zwiedzanie i wypoczynek przez cały rok. Zimą można odwiedzić góry i lokalne ośrodki narciarskie, latem natomiast przemierzać szlaki piesze w parkach narodowych. Zwiedzanie miast i obiektów historycznych można zorganizować o każdej porze roku.
Serbia leży na granicy dwóch stref klimatycznych – podzwrotnikowej na południu i umiarkowanej ciepłej na północy. Inaczej można je określić jako klimat umiarkowany kontynentalny w centralnej Serbii i na południu oraz kontynentalny na Nizinie Panońskiej (północ). Ze względu na położenie i ukształtowanie powierzchni kraju, całość terytorium Serbii znajduje się nieustannie pod wpływem kontynentalnych mas powietrza. Typowe dla tych obszarów są suche i gorące, a nawet upalne lata, oraz chłodne i czasami mroźne zimy. Średnie temperatury latem wahają się pomiędzy 23 °C a 28 °C, zimą natomiast od -1 °C do +3 °C. W wysokich górach występują piętra klimatyczne, temperatura w skrajnych przypadkach może spadać do nawet -20 °C, a pokrywa śnieżna utrzymywać się nawet od listopada do maja.
Średnia roczna suma opadów na obszarach nizinnych Serbii wynosi 600-700 mm, a w wyższych partiach gór – ok. 1 000 mm rocznie. Najwięcej deszczu występuje w okresie od wiosny do jesieni, zimą natomiast dominują opady śniegu. Na terenach niżej położonych deszcze latem są rzadkie, często zdarzają się susze trwające nawet do kilku tygodni.