Miasto w Wojwodinie, położone na północy Serbii, przy samej granicy z Węgrami. Drugie pod względem wielkości (po Nowym Sadzie) w Serbii Północnej. Miasto powstało w XIV wieku jako węgierski ośrodek Zabadka. Przez chwilę znajdowało się pod zwierzchnictwem Turcji, po czym weszło w skład Austro-Węgier. Po 1918 r. cały region Wojwodiny, wraz z Suboticą, został przyłączony do pierwszego wspólnego państwa Słowian – Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców (późniejsza Jugosławia). Subotica znajduje się na Nizinie Panońskiej i jest jednym z ośrodków rolniczych w Serbii. Jest to także centrum kościoła rzymskokatolickiego. W Suboticy jest wiele zabytków i zabytkowych budowli. Do najciekawszych należą: budynek Teatru Narodowego z XIX w., Ratusz z początku XX wieku, a także liczne fontanny. W okolicy miasta znajduje się wiele innych atrakcji turystycznych, jak np. jezioro Palić, czy zabytkowe i historyczne miasto Sremski Karlovci.
min:
6°C
max:
13°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
0.4 mm
wiatr:
16 km/h
wsch. słońca:
05:46
zach. słońca:
19:29
Środa 21 kwietnia
min:
5°C
max:
16°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
0.4 mm
wiatr:
12 km/h
wsch. słońca:
05:44
zach. słońca:
19:30
Czwartek 22 kwietnia
min:
7°C
max:
19°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
1.4 mm
wiatr:
8 km/h
wsch. słońca:
05:43
zach. słońca:
19:31
Belgrad
- klimat w Serbii
Serbia - kiedy na wakacje?
Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, kiedy średnie temperatury sięgają 26 °C. W czerwcu i wrześniu temperatura już spada, dzięki czemu jest to idealna pora na wycieczki objazdowe i zwiedzanie.
Serbia jest dobra na zwiedzanie i wypoczynek przez cały rok. Zimą można odwiedzić góry i lokalne ośrodki narciarskie, latem natomiast przemierzać szlaki piesze w parkach narodowych. Zwiedzanie miast i obiektów historycznych można zorganizować o każdej porze roku.
Serbia leży na granicy dwóch stref klimatycznych – podzwrotnikowej na południu i umiarkowanej ciepłej na północy. Inaczej można je określić jako klimat umiarkowany kontynentalny w centralnej Serbii i na południu oraz kontynentalny na Nizinie Panońskiej (północ). Ze względu na położenie i ukształtowanie powierzchni kraju, całość terytorium Serbii znajduje się nieustannie pod wpływem kontynentalnych mas powietrza. Typowe dla tych obszarów są suche i gorące, a nawet upalne lata, oraz chłodne i czasami mroźne zimy. Średnie temperatury latem wahają się pomiędzy 23 °C a 28 °C, zimą natomiast od -1 °C do +3 °C. W wysokich górach występują piętra klimatyczne, temperatura w skrajnych przypadkach może spadać do nawet -20 °C, a pokrywa śnieżna utrzymywać się nawet od listopada do maja.
Średnia roczna suma opadów na obszarach nizinnych Serbii wynosi 600-700 mm, a w wyższych partiach gór – ok. 1 000 mm rocznie. Najwięcej deszczu występuje w okresie od wiosny do jesieni, zimą natomiast dominują opady śniegu. Na terenach niżej położonych deszcze latem są rzadkie, często zdarzają się susze trwające nawet do kilku tygodni.