Serbia - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Serbia.pl  >  Mapa i przewodnik: Serbia

Na wakacje: Serbia


Przewodnik turystyczny: Serbia
Zdjęcia Serbia
Republika Serbii, państwo położone w centralnej części Półwyspu Bałkańskiego, jedna z dawnych republik Jugosłowiańskich. Sąsiaduje z Węgrami, Rumunią, Bułgarią, Macedonią, Czarnogórą, Bośnią i Hercegowiną, Chorwacją. Od 2008 roku dawny region autonomiczny Serbii – Kosowo, jest niezależnym państwem, lecz władze serbskie do dziś nie przyznają niepodległości Kosowa. Stolicą Serbii jest Belgrad, który był głównym miastem także w czasach Jugosławii. Od 2006 roku, kiedy Czarnogóra ogłosiła niepodległość, Serbia nie ma dostępu do morza. Dominuje tu klimat kontynentalny, lata są gorące, a zimy umiarkowane (poza wysokimi partiami gór, gdzie pokrywa śnieżna zalega nawet od października/listopada do kwietnia/maja). Kraj jest w większości górzysty i silnie zalesiony, za wyjątkiem północnego regionu Wojwodiny, który jest nizinny (leży na Nizinie Panońskiej). Największymi miastami w kraju są, obok Belgradu, Nowy Sad, Niš, Kragujevac, Leskovac, Subotica, Zrenjanin, Smederevo, Novi Pazar. Regiony Serbii różnią się między sobą, a wraz z tą odmiennością zmienia się oferta turystyczna i rodzaj atrakcji dostępnych na miejscu.

Klimat i pogoda w Serbii

pogoda: Belgrad

10°C
Słonecznie
opady:brak
zachmurzenie:brak
ciśnienie:1016 hPa
wiatr:200° 13 km/h
 • Wycieczki: Serbia


 • Przewodnik turystyczny: Serbia
 • Regiony


  • Serbia Północna – obejmuje nizinny region Wojwodiny; głównym miastem regionu jest Nowy Sad – ośrodek administracyjny, kulturowy i uniwersytecki.
  • Serbia Zachodnia – to górzyste ziemie pokryte gęstymi lasami, nazywany Szumadią (šuma – las); obejmuje także region Sandżaka przy granicy z Czarnogórą; główne miasta tej części Serbii to Belgrad, Smederevo, Novi Pazar, Kragujevac.
  • Serbia Wschodnia – górzyste i zalesione obszary Serbii położone przy granicy z Rumunią i Bułgarią; najważniejsze ośrodki miejskie regionu to Niš i Požarevac; w tej części kraju jest wiele atrakcji przyrodniczych, m.in. Đerdap oraz Đavolja Varoš.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Największe miasta: Belgrad, Nowy Sad, Niš, Kragujevac, Novi Pazar, Subotica, Zrenjanin, Smederevo, Leskovac.
  • Kosowo: Priština, Peć, Prizren, Kosovska Mitrovica.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Belgrad (Kalemegdan), Nowy Sad (Petrovaradin), Niš, Smederevo, Golubac, Đavolja Varoš, Đerdap, Subotica, Sremski Karlovci, Fruška Gora.
  • Kosowo: Peć (Patriarchat, monaster Visoki Dečani), Priština, Šar Planina, Kosovo Polje.
  • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Wojwodiny, Szumadią, Region Niszawy, Kosowo, Metohia.
 • Geografia i przyroda


 • Na północy kraju rozciąga się rozległa nizina, przez którą przepływa między innymi Dunaj. Dolina ulega załamaniu między Karpatami i Górami Wschodnioserbskimi w miejscu, w którym zbudowano największe jezioro zaporowe w kraju. Miejsce to nosi nazwę Żelaznych Wrót. Stanowi jednocześnie jedyny korytarz do Ruse w Bułgarii. Oprócz Gór Wschodnioserbskich i Karpat na terenie Serbii znajduje się część łańcucha Gór Dynarskich. W Serbii panuje klimat umiarkowany ciepły, jednak ze względu na budowę geologiczną warunki klimatyczne nie są jednakowe w całym kraju. Lasy zajmują około 20 % powierzchni państwa. Utworzono 5 parków narodowych i liczne rezerwaty.
 • Historia


 • Początki państwowości serbskiej sięgają czasów wczesnego średniowiecza, jednak na terenie kraju znajdują się pozostałości po osadnictwie rzymskim. Pierwsi władcy Serbii za zgodą cesarza Aleksego III odrestaurowali monastyr na wyspie Athos i utworzyli tam silny ośrodek prawosławia. Kilkadziesiąt lat później w Serbii utrwaliło się prawosławie. Szczyt potęgi serbskiej przypada na wiek XIV. W następnym stuleciu państwo uległo Osmanom stając się częścią rozległego imperium. Stan ten trwał do XIX wieku, kiedy to Serbia wyzwoliła się spod panowania tureckiego. Po zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Wiedeń wypowiedział wojnę Serbii i zaczęła się pierwsza wojna światowa. Po 1919 r. Serbia stała się częścią królestwa SHS, które później przekształciło się w Jugosławię. W czasie II wojny światowej uległa wojskom niemieckim. Po 1945 r. Jugosławia rządzona była przez Josipa Titę. Na początku lat 90-tych XX wieku przez Bałkany przetoczyła się wojna domowa, która przyniosła ogromne straty i zapoczątkowała podział półwyspu. W pierwszej dekadzie XXI w. od Serbii odłączyły się Czarnogóra i Kosowo. Obecnie Serbia stara się o przyjęcie do Unii Europejskiej.
 • Sport i rekreacja


 • Serbia jest znakomitym terenem do wędrówek górskich oraz turystyki wodnej.
  Siatkarska reprezentacja mężczyzn jest jedną z silniejszych drużyn na świecie.
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – walutą Serbii jest dinar (RSD), 1€ = ok. 104 RSD. W Polsce trudno dostać serbską walutę w kantorach, więc najlepiej zaopatrzyć się w euro i wymienić pieniądze na miejscu – w kantorze, banku lub zwyczajnie w sklepie. Kurs jest wszędzie niemal identyczny.
  • Wizy – nie ma obowiązku wizowego dla Polaków. Obywatele Unii Europejskiej mogą wjeżdżać na terytorium Republiki Serbii wyłącznie na podstawie dowodu osobistego i przebywać maksymalnie 90 dni. Po tym czasie konieczne jest załatwienie wizy pobytowej na policji.
  • Ubiór – nie ma ograniczeń w kwestii ubioru lub obyczajów zachowania. Jedynie w obiektach sakralnych (kościoły, cerkwie, meczety) wymaga się stosownego ubioru.

  • Kosowo – Waluty – obowiązującą w Kosowie walutą jest euro.
  • Kosowo – Wizy – nie ma obowiązku wizowego nałożonego na polskich obywateli. Obywatele UE mogą wjeżdżać wyłącznie na podstawie dowodu osobistego.
  • Kosowo – Ubiór – nie ma ograniczeń w kwestii ubioru.
  • Kosowo – Ubezpieczenia – na terytorium Kosowa nie obowiązuje zielona karta i na wjeździe do kraju należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie.
  • Kosowo – Zachowanie – należy pamiętać, że porządku w Kosowie pilnuje międzynarodowe wojsko oraz siły KFOR-u. Niemal wszędzie stoją rogatki, a zabytki są chronione przez uzbrojone wojsko. Za każdym razem należy się zgłaszać do punktów kontrolnych i legitymować. Nie oznacza to, że grozi nam, turystom, jakiekolwiek niebezpieczeństwo.Belgrad - prognoza pogody, Serbia

7200000
Aktualne warunki

Piątek
24 września
Słonecznie
10°C
Słonecznie
opady:brak
zachmurzenie:brak
wilgotność:76%
widoczność:10 km
ciśnienie:1016 hPa
wiatr:200° 13 km/h
Piątek
24 września
Częściowe zachmurzenie
min: 10°C    max: 28°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:247°  15 km/h
wsch. słońca:06:27
zach. słońca:18:33
Sobota
25 września
Częściowe zachmurzenie
min: 14°C    max: 30°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:197°  8 km/h
wsch. słońca:06:28
zach. słońca:18:31
Niedziela
26 września
Częściowe zachmurzenie
min: 16°C    max: 33°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:114°  10 km/h
wsch. słońca:06:29
zach. słońca:18:29
Poniedziałek
27 września
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 18°C    max: 30°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:4.6 mm
wiatr:217°  12 km/h
wsch. słońca:06:31
zach. słońca:18:27
Wtorek
28 września
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 15°C    max: 21°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:3.2 mm
wiatr:223°  19 km/h
wsch. słońca:06:32
zach. słońca:18:25

Belgrad - klimat w Serbii

Serbia - kiedy na wakacje?
 • Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, kiedy średnie temperatury sięgają 26 °C. W czerwcu i wrześniu temperatura już spada, dzięki czemu jest to idealna pora na wycieczki objazdowe i zwiedzanie.
 • Serbia jest dobra na zwiedzanie i wypoczynek przez cały rok. Zimą można odwiedzić góry i lokalne ośrodki narciarskie, latem natomiast przemierzać szlaki piesze w parkach narodowych. Zwiedzanie miast i obiektów historycznych można zorganizować o każdej porze roku.
Serbia leży na granicy dwóch stref klimatycznych – podzwrotnikowej na południu i umiarkowanej ciepłej na północy. Inaczej można je określić jako klimat umiarkowany kontynentalny w centralnej Serbii i na południu oraz kontynentalny na Nizinie Panońskiej (północ). Ze względu na położenie i ukształtowanie powierzchni kraju, całość terytorium Serbii znajduje się nieustannie pod wpływem kontynentalnych mas powietrza. Typowe dla tych obszarów są suche i gorące, a nawet upalne lata, oraz chłodne i czasami mroźne zimy. Średnie temperatury latem wahają się pomiędzy 23 °C a 28 °C, zimą natomiast od -1 °C do +3 °C. W wysokich górach występują piętra klimatyczne, temperatura w skrajnych przypadkach może spadać do nawet -20 °C, a pokrywa śnieżna utrzymywać się nawet od listopada do maja. Średnia roczna suma opadów na obszarach nizinnych Serbii wynosi 600-700 mm, a w wyższych partiach gór – ok. 1 000 mm rocznie. Najwięcej deszczu występuje w okresie od wiosny do jesieni, zimą natomiast dominują opady śniegu. Na terenach niżej położonych deszcze latem są rzadkie, często zdarzają się susze trwające nawet do kilku tygodni.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
0,0,3,8,13,15,17,18,13,8,4,0,4,6,12,17,22,24,27,28,23,17,9,5,2.0,3.0,7.5,12.5,17.5,19.5,22.0,23.0,18.0,12.5,6.5,2.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
255689996632
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
41,38,43,57,73,84,64,54,47,51,62,52,79,70,60,64,63,63,63,61,72,75,78,80
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
161112171514111013101217

Serbia wycieczki: oferty wczasów Serbia

Zdjęcia - Serbia

Serbia zdjęcie 1Serbia zdjęcie 2Serbia zdjęcie 3
Serbia zdjęcie 4Serbia zdjęcie 5Serbia zdjęcie 6
Serbia zdjęcie 7Serbia zdjęcie 8Serbia zdjęcie 9
Serbia zdjęcie 10
Serbia - więcej zdjęć

Hotele Serbia

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Egzotyczne podróże w promocyjnych cenach
Egzotyczne podróże w promocyjnych cenach
"Egzotyczne kraje od zawsze kuszą turystów, którzy chcieliby lepiej poznać kulturę danego państwa, podziwiać niepowtarzalne krajobrazy oraz cieszyć się tropikalną roślinnością. Najbardziej popularnymi krajami pod tym względem są m.in. znane z niespotykanych tradycji Indie, słynąca z przepięknej przyrody Kenia, ale i nazywana ""Perłą Oceanu Indyjskiego"" Sri Lanka. Aby zorganizować egzotyczne wakacje w atrakcyjne cenie, warto skorzystać z korzystnych promocji, które znajdziemy na portalu TravelOne.pl. Serwis ten oferuje także wycieczki do Tajlandii i Chin."
 
Tanie wyjazdy na narty z karnetem w cenie w Austrii >>
Hotel Poseidonia Beach****, Limassol - udane wakacje na Cyprze >>
Wczasy Last Minute na Majorce - sprawdź nasze oferty >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne